Кайбыч районы прокуратурасы М-12 тиз йөрешле автомобиль юлы участокларында «кыргый хайваннар» юл билгеләрен урнаштыруны, шулай ук юл коймасының җитешсезлекләрен бетерүне таләп итте

2024 елның 12 июле, җомга

Кайбыч районы прокуратурасы тарафыннан «Мәскәү-Түбән Новгород-Казан тиз йөрешле автомобиль юлы» М-12 автомобиль юлының йөрү өлешендә кыргый хайваннар пәйда булу фактлары буенча Россия Эчке эшләр министрлыгының Кайбыч районы буенча бүлегенә килгән юл-транспорт һәлакәтләре турындагы хәбәрләр нигезендә юл хәрәкәте иминлеге турындагы Федераль законнарның үтәлешен тикшерү үткәрелде.

Тикшерү нәтиҗәләре буенча автомобиль юлының кайбер участокларында коймалар булмау фактлары ачыкланган.

Моннан тыш, ГОСТ Р 52289-2019 5.2.29 пунктын бозып, Россия Федерациясенең Милли стандарты. Юл хәрәкәтен оештыруның техник чаралары. Юл билгеләрен,  светофорларын, юл коймаларын һәм юнәлеш бирүче җайланмаларны куллану кагыйдәләре автомобильләрнең кыргый хайваннар белән бәрелешү фактлары билгеләнгән юл участокларында 1.27 юл билгесе билгеләнмәгән.

Ачыкланган факт буенча район прокуратурасы тарафыннан «АВТОДОР» дәүләт корпорациясе идарәсе рәисе адресына тәкъдимнәр кертелде, алар каралды, канәгатьләндерелде.

Прокурорның кабул ителгән чаралары нәтиҗәләре буенча М-12 автомобиль юлында юл билгеләре урнаштырылган, шулай ук койма урнаштыру буенча эш алып барыла.

Хокук бозуларны бетерү район прокуратурасы контролендә.

Кайбыч районы прокуроры ярдәмчесе Сафина Роза Замир кызы