Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге 2025 елның февралендә иминият пенсияләрен индексацияләячәк

2024 елның 27 августы, сишәмбе

СФР по Татарстан бүлеге республика халкының барлык иминият пенсияләрен индексацияләячәк. Эшләүче пенсионерларга пенсияләрне индексацияләү турындагы Закон 2025 елның 1 гыйнварыннан үз көченә керәчәк, әмма турыдан – туры индексация үзе бер айга соңрак-2025 елның 1 февраленнән, һәм алга таба ел саен булачак.

Эшләмәүче пенсионерларныкы кебек үк. Һәр февраль индексациясе узган ел өчен куллану бәяләре үсеше индексын исәпкә алып үткәреләчәк. Арту бөтен пенсиягә, ягъни иминият һәм беркетелгән өлешкә, алдагы барлык индексацияләрне исәпкә алып кагылачак.

Мәсәлән, эшләүче пенсионерның пенсиясе 17,4 мең сум тәшкил итә. Узган өч ел эчендә индексацияләрне исәпкә алып, пенсия 23,4 мең сум тәшкил итә. Бу пенсионерның шәхси счетына беркетелгән зуррак күләм, һәм нәкъ менә аның буенча 2024 ел өчен инфляцияне исәпкә алып индексация саналачак. Бу вакытта пенсиягә карата 17,4 мең сум күләмендә арту билгеләнәчәк. Пенсионер эштән киткәч, аның пенсиясе индексация буенча өстәмә арту артыннан барлык төшереп калдырылган артулардан чыгып өстәмә арттырылачак.

Күтәрүнең икенче этабы һәр елның 1 апреленнән планлаштырылган. Бу этапта иминият пенсияләре күләме социаль Фонд керемнәре үсешеннән чыгып индексацияләнәчәк. Мондый арту пенсиянең иминият өлешенә генә кагылачак, ягъни индивидуаль пенсия коэффициенты хисабына формалашканына.

"Эшләүче пенсионерларга пенсия индексациясен киләсе елда Татарстан Республикасы буенча социаль фондароссия бүлеп бирү автомат рәвештә яңартачак. Гражданнарның үзләренә моңа бәйле рәвештә бернинди чаралар күрергә һәм кая да булса мөрәҗәгать итәргә кирәкми", - дип билгеләде СФРНЫҢ Татарстан бүлеге идарәчесе Эдуард Вафин.

Сорауларыгыз булса, сез һәрвакыт ТР буенча социаль фонд бүлекчәсенең Бердәм контакт-үзәге телефоны аша консультация ала аласыз: 8-800-1-00000-1 (эш режимы 08.00 сәгатьтән. 20.00 гә кадәр). Шулай ук актуаль яңалыклар белән Сез безнең социаль челтәрләрдә — ВКонтактеда, Telegram Сыйныфташларыбызда таныша аласыз.

РТ буенча СФР бүлекчәсенең Контакт-үзәге 8-800-1-00000-1

Интернет-ресурслар sfr.gov.ru