Кайбыч районында алимент түләүдән качкан өчен хатын-кыз хөкем ителгән

2024 елның 24 мае, җомга

Кайбыч районы прокуратурасы 44 яшьлек хатын-кызга карата җинаять эше буенча дәүләт гаепләвен хуплады. Ул Россия Федерациясе Җинаять кодексының 157 маддәсенең 1 өлешендә каралган җинаять кылуда гаепле дип танылды (әгәр бу гамәл берничә тапкыр кылынган булса, балигъ булмаган баланы тоту өчен суд карарын бозып, ата-ана тарафыннан җитди сәбәпләрсез түләнмәгән).

Суд карары нигезендә гаепләнүчегә 3 балигъ булмаган баланы тоту өчен ай саен хезмәт хакының 1 ⁄ 2 өлеше яки башка керем күләмендә алимент түләргә кирәклеге ачыкланган. Әмма ул, баланы карау өчен акча түләмәгәне өчен административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 5.35.1 маддәсенең 1 өлеше буенча административ җаваплылыкка тартылганнан соң, 2023 елның маеннан 2024 елның февраленә кадәр, җитди сәбәпләрсез, балаларны карау өчен алимент түләүдән кача, алиментлар буенча бурычларны түләү буенча чаралар күрми, матди ярдәм күрсәтми. Югарыда күрсәтелгән чорда алиментлар буенча бурыч 332 мең сумнан артык тәшкил итте.

Суд карары белән аңа 1 елга сынау срогы белән шартлы рәвештә 7 айга ирегеннән мәхрүм итү рәвешендә җәза билгеләнә. Хөкем карары законлы көченә керде.

Кайбыч районы прокуратурасы. 24.05.2024