Кайбыч районы прокуратурасы Татарстан Республикасы Кайбыч муниципаль районы Колаңгы авыл җирлеге территориясендә каты коммуналь калдыклар туплану урыннарын җиһазлауны таләп итә

2024 елның 5 июне, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Кайбыч районы прокуратурасы производство калдыклары турындагы законнарның үтәлешен тикшерде Татарстан Республикасы Кайбыч муниципаль районы Колаңгы авыл җирлеге территориясендә каты коммуналь калдыклар җыю өчен контейнерлар кулланганда торак-коммуналь хуҗалык турында, аның нәтиҗәләре буенча закон бозулар ачыкланды.

Татарстан Республикасы Кайбыч муниципаль районы Колаңгы авыл җирлеге территориясендә каты коммуналь калдыклар туплау өчен контейнерлар урнаштыру урыннары каты су үткәрми торган бетон яки асфальт япма, 3 яктан 1,5 метрдан да ким булмаган биеклектәге койма, атмосфера явым-төшемнәренең эләгүен киметү өчен түбә белән җиһазландырылмаган.

Җирле үзидарә органы тарафыннан каты коммуналь калдыклар туплану урыннарын тиешенчә төзекләндерү һәм тоту буенча закон таләпләре үтәлми.

Бу уңайдан прокуратура Татарстан Республикасы Кайбыч муниципаль районы Башкарма комитетының эшсезлеген законсыз дип тану турында административ дәгъва белдерүләре белән судка мөрәҗәгать итте, Татарстан Республикасы Кайбыч муниципаль районы Колаңгы авыл җирлеге территориясендә каты коммуналь калдыклар туплау өчен контейнерлар урнаштыру урыннарын җиһазлау бурычын йөкләде. 3 ягының биеклеге 1,5 метрдан ким түгел, атмосфера явым-төшемнәренең керүен киметү һәм расланган схемада урыннарда контейнерлар урнаштыру өчен вакыт 30.10.2024 кадәр бирелә.

Суд прокурорның административ дәгъва гаризасын тулысынча канәгатьләндерде һәм законлы көченә керде.

Суд карарын үтәү Кайбыч районы прокуратурасы контролендә.

Кайбыч районы прокуроры ярдәмчесе Сафина Роза Замир кызы